Danieliiita

fotogalerie, horoskopy, citáty ...

PŘÍJMENÍ

Příjmení začínající písmenem S

SKOČDOPOLE

Příjmení je českého původu, vzniklo spojením rozkazovacího způsobu slovesa skoč s příslovcem do pole.


Zdroj : Odpovědi.cz

 

 

SMIŠTÍK ?

Slov, která mají podobný dnešní základ smišt, je několik. V Naší řeči se uvádí tvar směšit ve významu smísit, který nejvíce pojmu vyhovuje. Staročesky smiesiti, zmiesiti, -šu, -síš dok. smísit, smíchat; přimíchat, namíchat; smiesiti sě - smísit nebo smiest-iti sě, -šču, -stíš sě dok. smístit se, srovnat se, umístit se. K základu smiest se (hláskovými obměnami - smist, smišč, smišt) se přidala přípona -ík a mohl vzniknout význam - ten, kdo se smísí, srovná, umistí.


Zdroj : Naše řeč a Odpovědi.cz

 

 

SOBKULIAK ? - slovenské příjmení

Z hlediska etymologie vychází, že část kuliak (koliak) pochází z a anglosaského slova černá nebo z keltského collie - užitečný. Zřejmě chovatel psů kolie.

Původ slova sob je ve staročeštině uveden s otazníkem, takže zřejmě není doložený. Ale na jedné jazykové stránce jsem našla, že pojmenování sob se používalo pro jehňata či jiná pasoucí se zvířata.

Proto uvažuji, že nositel měl psa kolii a s ní hlídal jehňata (ovce). Ale může to být i jinak.


Zdroj : Odpovědi.cz

 

 

STEKLÝ

staročesky vsteklý, vzteklý, zteklý - zuřivý, divoký. Zápisem do matriky, hláskovými odměnami vznikla podoba Steklý. Steklý je původem české příjmení

Zdroj: staročeský slovník, Odpovědi.cz

 


STŘEŠTÍK

Toto příjmení je českého původu. Základem je slovo třeštit - dále ztřeštěný - podle výslovnosti střeštěný, případně z chybného zápisu do matriky. Ten, kdo byl z(s)třeštěný se nazýval ztřeštěnec - zkráceně Střeštík.

Staročeský význam slova ztřeščiti, ztřeščeti, třeščiti - způsobit třesk, rámus.Zdroj : Staročeský slovník a Odpovědi.cz

Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu...doufám, že se Vám u mě líbilo a budete se rádi vracet.... Stránky byly založeny 2. března 2007