Danieliiita

fotogalerie, horoskopy, citáty ...

PŘÍJMENÍ

Příjmení začínající písmenem B

BADIN

Původ a význam : pochází z francouzského badéne (=laškovati). Dostalo se k nám za napolenských válek, když se některý voják zakoukal do moravské dívky a narodil se potomek. Toto jméno je prý mnohem častější na Moravě než v Čechách. 


Zdroj : z historie obce Ivančice a Odpovědi.cz

 


BÄUCHEL

 

Původ příjmení je složitý.
U termínů se slovními kmeny Pai, Pai, Pay, Pei, Pou, Bay, Bai aj. nás může teoreticky zavést nejen až ke Keltům, názvy běličů plátna až k Římanům, ke Starogermánům vede i velikost lidského břicha nebo bříška tlapky jelenů a od nich se mohla přenést i do jazyků v někdejší říši Franků. Fantazie může termín Paichla spojovat i se staročeštinou, viz např. pauchl = pouchle (vyfouknuté vejce). I když to nevíme s jistotou, je možné, že pojmenování Paichlů (Baichlů) v Čechách vznikalo v němčině někde ve Fransku, nejspíše v jeho východní část na západ od Chebska. Nejspíše to bylo se v době velké kolonizace Čech v dobách krále Přemysla Otakara II (1253-1278) a Paichlové imigrovali do různých míst.
Varianta - Paichl, Baichl, Beuchl, Bäuchl, Beichl atd. Pravopisné úpravy, chyby při zápisu do matrik.

 

Zdroj: Odpovědi.cz

 

BOUŠA

Původ a význam :  pochází z křestního jména Bohuslav. Je slovanského původu v významu "Bohu budiž sláva". Postupnými hláskovými historickými změnami vznikla varianta Bouša. Např. jedna rodina stejného příjmení uvádí svůj původ od ženské varianty jména Bohuslava - Bohuša - Bouša.


Zdroj : Odpovědi.cz

 


BUBIK, BUBÍK

původem ze střhn. buobe = chlapec.

Zdroj : Odpovědi.cz, Naše příjmení

 

 


BUDINA

Příjmení je odvozeno od podstatného jména Budín.

Původ – nejednoznačná odpověď – Budín je totiž část Budapešti (maďarsky Buda), obec v Čechách i na Slovensku. Těžko říct, z které oblasti předek pocházel.

Význam slova budin - z německého offen - otevřený, volný, širý.

 

Zdroj : Odpovědi.cz

 

Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu...doufám, že se Vám u mě líbilo a budete se rádi vracet.... Stránky byly založeny 2. března 2007