Danieliiita

fotogalerie, horoskopy, citáty ...

HISTORIE

Tutanchamonova hrobka

Tutanchamon - nevýrazný panovník 18. dynastie zemřel ve věku 19 let, stal se však jedním z nejslavnějších faraonů, protože jeho hrobka jako jediná unikla vyloupení.

V době Nové říše (1551-1080) se rozšířilo pohřbívání ve hrobkách vytesaných ve skále. Hrobky faraónů byly budovány na západním břehu Nilu poblíž Vésetu v tzv. Údolí králů, které bylo střeženo vojáky. Královny měly své příbytky posledního odpočinku v Údolí královen. Skalní hrobky byly rituálně spojeny s výstavnými zádušními chrámy, které stály na okraji pouště, jelikož se do úzkého údolí nevešly. Královští úředníci si zřizovali své skalní hrobky v okolí královských pohřebišť a také řemeslníci a umělci, kteří stavěli a vyzdobovali královské hrobky a chrámy, pamatovali na sebe a své blízké. Jejich hroby jsou bohatě zdobeny malbami a celkově se snaží napodobit hrobky vznešených Egypťanů.

Nádherná výbava královských hrobek lákala od pradávna lupiče hrobek, a tak velká většina hrobek byla již ve starověku vykradena.

O to více ohromila svým bohatstvím pohřební výbava krále Tutanchamona, který vládl po Achnatonovi zhruba před 3350 lety (1333-1323). V téměř nedotčené hrobce, objevené britským archeologem Howardem Carterem roku 1922, byly nalezeny zlaté rakve a sochy, nádherné šperky, bohatě zdobený zlacený trůn a mnoho dalších vzácných dokladů egyptského umění, které jsou jinak většinou nenávratně ztraceny.

Hrobku 12. faraona 18. dynastie postupně odhaloval již zmíněný Howard Carter. První místnost, tzv. předkomoru, objevil 4.11.1922, poté odkrýval tzv. nástavbu, pokladnici, samotnou hrobku s mumií pak v roce 1925. Díky tomu se o tomto panovníkovi ví mnohem více něž o ostatních faraónech. Ale i díky tomu, že kněží hrobku stihli po prvním vykradení zabezpečit a zajistit před dalšími vykradači, což se u hrobek ostatních panovníků, ačkoli měli mnohem důstojnější a bohatší hrobky, nepovedlo.

V pohřební výbavě byly nalezeny nejrůznější věci určené pro faraonovu posmrtnou potřebu. Nádoby s vodou, vínem a olejem, různé potraviny a další předměty a oděvy, které faraon za svého života používal. Sošky sloužících, tzv. vešebtů, kteří se měli starat o panovníka po smrti.

Mumifikované tělo krále Tutanchamona bylo uloženo do zlaté rakve zdobené polodrahokamy. Ta ležela ve dvou dřevěných zdobených rakvích, které spočívaly v kamenném sarkofágu. Mrtvý panovník drží v rukou symboly královské moci - žezlo a důtky.

 

 

Kanopy sloužily k ukládání vnitřností. Tato obsahovala žaludek faraona.

 

Víko kanopy má představovat portrét Tutanchamona.

 

Zlaté sandály, v nichž byl faraon pohřben.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:

SOUČEK, Jan. Dějiny pravěku a starověku. 2. vyd. Praha : SPL - Práce, 1998 dotisk. 184 s. ISBN 80-238-2879-7.

Egypt a starověké Řecko. 2. vyd. Praha : Gemini, 1994. S. 193-288. ISBN 80-85820-25-0.

NOVINKY : Kultura : Obrazem: Tutanchamónova hrobka ve Vídni. [online]. [cit. 2008-03-09]. Dostupné z WWW: <http://www.novinky.cz/clanek/134929-obrazem-tutanchamonova-hrobka-ve-vidni.html>.

VALOUŠEK,Richard.Tutanchamon a svět faraonů. MF Dnes, 29.3.2008, roč. 19, č. 75, C1. 

Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu...doufám, že se Vám u mě líbilo a budete se rádi vracet.... Stránky byly založeny 2. března 2007