Danieliiita

fotogalerie, horoskopy, citáty ...

HISTORIE

Historie internetu

Historie z trochu jiného soudku

Historie internetu sahá zhruba třicet let zpět do minulosti. Byla to doba studené války mezi Západem a Východem, a tedy i doba různých tajných vojenských projektů. Na straně Američanů se podobnými projekty zabývala společnost RAND, která dostala v šedesátých letech za úkol vyřešit problém, jak by si mohly jednotlivé vojenské základny, města a státní úřady vyměňovat informace po případné nukleární válce. Nebylo možné použít dosavadní principy sítě založené na jednom centrálním uzlu, na který byli napojeni ostatní uživatelé. Kdyby nepřítel zničil právě tento uzel, celá síť by nefungovala.

V roce 1964 zveřejnila společnost RAND na svou dobu odvážnou teorii. Navrhla síť, která neměla žádný centrální uzel - všechny uzly byly totiž rovnocenné. Celá síť byla navržena tak, aby od samého začátku dokázala odolávat kolizím - pokud by zkolaboval jeden uzel, zbytek sítě by dokázal pracovat bez potíží.

Koncepce byla rozpracována "na papíře" a prakticky se projektu chopila společnost ARPA, která se rozhodla jej financovat. Na podzim roku 1969 byl instalován první uzel sítě a koncem téhož roku již existovaly čtyři uzly. Tato zatím malá síť se podle svého sponzora jmenovala ARPANET. Byla spolehlivá a oblíbená. V roce 1971 měl Arpanet 16 uzlů. V roce 1972 jich bylo už 37.

Na rozdíl od původního záměru se Arpanet stal velmi populární sítí zejména mezi vědci a studenty, kteří ji kromě pracovních úkolů používali hlavně pro komunikaci. Během 70. let rostla síť závratným tempem. Netrvalo dlouho a Arpanet přesáhl hranice USA. Jednalo se již o síť mezinárodní a začalo se jí říkat INTERNET (inter - mezinárodní, net - síť).

V roce 1991 vzniká World Wide Web, tedy standard pro přenos hypertextových a grafických informací. Tento krok byl "sudem se střelným prachem", který doslova "odpálil" rozšíření internetu neobyčejně explozivním způsobem. Díky WWW, tedy internetovým stránkám, se internet stal přístupný nejen pro počítačové fandy a akademickou obec, ale i pro uživatele, kteří s počítači nemají mnoho společného.

 

Zdroj: NAVRÁTIL, Pavel. S počítačem na základní škole. 3. vyd. Kralice na Hané : Computer Media, 2005. 167 s. ISBN 80-86686-49-3.

Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu...doufám, že se Vám u mě líbilo a budete se rádi vracet.... Stránky byly založeny 2. března 2007