Danieliiita

fotogalerie, horoskopy, citáty ...

HISTORIE

Fidel Castro

El Commandante

Jeho život v datech

13. srpna 1926 se Fidel Alejandro Castro Ruz narodil v obci Birán jako nemanželské dítě majitele plantáže a jeho kuchařky. Rodiče se vzali až když mu bylo 15. Nemanželským původem velmi trpěl. Také jeho sourozenci (dva bratři, 3 sestry) se narodili v nemanželském svazku.

Otec mu zajistil prestižní vzdělání u jezuitů, pak jej dal na práva.

26. července 1953 se poprvé se svými stoupenci pokusil o převrat na Kubě. Jejich útok na Moncadova kasárna v Santiagu neuspěl. Za svůj čin byl odsouzen k 15 letům vězení. O dva roky později dostal amnestii.

2. prosince 1956 začal na jihovýchodě Kuby partyzánskou válku proti diktatuře Fulgencia Batisty. V lednu 1959 jeho jednotky vítězně vstoupily do hlavního města Havany.

17. února 1959 byl Castro jmenován předsedou revoluční vlády. Ačkoliv sliboval demokratické reformy, následné znárodňování a spory s Američany o majetková práva ho nahnaly do náručí SSSR. Ostrov se postupně stal ekonomicky a politicky závislým na komunistickém bloku. Nezavedl plánovanou ekonomiku ani politbyro.

17. dubna 1961 se Castrovi odpůrci s pomocí americké CIA vylodili v Zátoce sviní na jihu Kuby, aby svrhli nový režim. Po třech dnech byly většina pozatýkána.

Říjen - listopad 1962 Vypukla karibská krize. Američané zahájili blokádu ostrova poté, co jejich letadla objevila na Kubě sovětské jaderné rakety. Hrozilo, že situace přeroste ve válku. Nakonec Moskva rakety stáhla výměnou za slib, že USA nezaútočí na Kubu.

Únor 1976 Kuba přijala novou ústavu, která zakotvovala vedoucí úlohu komunistické strany. Úřad prezidenta získal Fidel Castro. Ostrov se v sedmdesátých letech po boku SSSR podílel na šíření komunismu v Africe.

Březen 2003 Kubánský vůdce nechal zavřít 65 představitelů opozice, aby se snížil tlak na režim, který měl hospodářské potíže od pádu komunismu v SSSR.

31. července 2006 Fidel Castro kvůli operaci střev dočasně předal své pravomoci bratrovi Raúlovi. Ze zákroku se dodnes zotavuje.

19. února 2008 Fidel Castro oznámil, že se už nebude ucházet o nejvyšší úřad na Kubě,ale nadále zůstává v čele komunistické strany. O 5 dní později, 24. února 2008, je prezintem Kuby zvolen jeho mladší bratr Raúl.

 

Fidel Castro měl celoživotní slabost pro ženy, doutníky a debaty - diskuze kratší než tři hodiny nepovažuje za rozhovor. Netančí a nemá rád hudbu.

Prý na něj byl chystán 638krát atentát.

Schvaloval okupaci Československa a invazi do Afganistánu; vyslal vojáky do Angoly, Etiopie atd (padlo tam na 11 tisíc Kubánců).

Z jedenáctimilionové Kuby uprchl podle disidentů během Castrovy vlády jeden milion obyvatel, bylo popraveno 5 700 lidí, dalších 1 200 zabito bez soudu a na 78 tisíc odpůrců režimu zmizelo.

 

 

 

 

 

 

Zdroj:

MF Dnes, roč. 19, č. 43, 20. únor 2008, A6.

MF Dnes, roč. 19, č. 44, 21. únor 2008, A11.

 

Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu...doufám, že se Vám u mě líbilo a budete se rádi vracet.... Stránky byly založeny 2. března 2007